Informacja dla Rodziców z dnia 26.08.2020r.
Szczegółowe zasady obowiązujące w czasie reżimu sanitarnego w Przedszkolu Miejskim nr 143 w Łodzi od dnia 01 września 2020 r
Sporządzono na podstawie Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).
Organizacja przyprowadzania i odbierania dzieci
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z zasadami obowiązującymi w czasie reżimu sanitarnego w Przedszkolu Miejskim nr 143 w Łodzi.
- Zaleca się przyprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola w godzinach pracy oddziału, do którego przypisane jest
- Ze względu na zalecany reżim sanitarny i konieczność dezynfekowania pomieszczeń przedszkolnych prosimy o odbiór dzieci do godz. 16:30.
- Warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola jest dostarczenie przez rodziców/prawnych opiekunów:
a) oświadczenia /załącznik nr 1/
b) zgody na codzienny pomiar temperatury u dziecka /załącznik nr 2/.
Wymienione załączniki należy dostarczyć w pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu.
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (katar, kaszel, gorączka, zapalenie spojówek, bóle mięśni, biegunka, wymioty). do przedszkola.
- Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe. Zalecamy przyprowadzanie i odbieranie dziecka przez stałe osoby na czas pandemii.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Pracownik dokona pomiaru temperatury dziecka termometrem bezdotykowym. Jeżeli termometr wskaże 37,5 o C dziecko nie może pozostać w przedszkolu.
- Nauczyciel może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola, jeśli zauważy oznaki chorobowe.
- Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek przekazywać dyrektorowi informacje o stanie zdrowia dziecka.
- Po wejściu do budynku należy zachować wszelkie środki ostrożności. Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek zakrywania ust i nosa, noszenia rękawiczek jednorazowych oraz dezynfekowania dłoni w wyznaczonym miejscu.
- Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/z placówki są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 1,5 metra.
- Rodzice/opiekunowie prawni mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola /szatnia /, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem na 1,5 m ( w naszej szatni może przebywać do 6 rodziców z dzieckiem).
- Rodzice/ opiekunowie prawni oczekujący przed wejściem do przedszkola zachowują dystans 1,5 m od siebie, zachowując wszelkich środków ostrożności.
- Po rozebraniu/ubraniu dziecka rodzic/opiekun niezwłocznie opuszcza przedszkole.
- Dziecko do sali, w której będzie przebywało wchodzi samo lub odprowadza je pracownik przedszkola. Po wejściu do sali dziecko myje ręce.
- Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Rodzic/opiekun prawny zostaje niezwłocznie powiadomiony i zobowiązany do pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów od dyrektora i nauczycieli..
- Kontakt z nauczycielami odbywa się droga telefoniczną lub mailową. W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest kontakt osobisty z nauczycielem.
- Dziecko odbierane z przedszkola jest wywoływane domofonem lub przyprowadzane z grupy do szatni wyłącznie przez osobę pełniącą dyżur.
- Rodzice/ opiekunowie prawni są zobowiązani do przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- W czasie pobytu w przedszkolu nie ma obowiązku noszenia przez dzieci maseczek.
Organizacja opieki w przedszkolu
- Jedna grupa dzieci będzie przebywać, w miarę możliwości organizacyjnych, w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy przyporządkowani są, w miarę możliwości, ci sami opiekunowie według organizacji pracy (w zależności od absencji chorobowej nauczycieli).
- Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone będą w pięciu grupach wiekowych, których liczebność określona została w wytycznych GIS /jest to 25 dzieci w grupie/ .
- W sali, w której przebywa grupa dzieci usunięto przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
- Zabrania się dzieciom przynoszenia do przedszkola i wynoszenia z placówki niepotrzebnych przedmiotów i
- Sale, w których przebywają dzieci będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W miarę możliwości ustalone zostaną godziny zabaw w ogrodzie dla poszczególnych grup dzieci.
- Sprzęt na placu zabaw będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku będzie możliwość skorzystania z płynu dezynfekującego do rąk oraz będą zawieszone informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do dezynfekcji dłoni przy wejściu do przedszkola lub założenia rękawiczek ochronnych oraz zakrywanie ust i nosa. Pracownik obsługi będzie zobligowany do kontroli powyższych czynności.
- Przeprowadzając dezynfekcję pomieszczeń oraz sprzętów przedszkole będzie ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy będą zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- Na bieżąco dezynfekowane będą toalety przedszkolne, w tym dziecięce.
Posiłki
- Korzystanie z posiłków będzie organizowane, w miejscach do tego przeznaczonych ( klasy dziecięce ) z zachowaniem reżimu sanitarnego (dezynfekcja blatów, stolików, zachowanie bezpiecznej odległości).